Jdi na obsah Jdi na menu
 


POODŘÍ-KRAVAŘSKO

15. 4. 2010

 

Poodří – Moravské Kravařsko

 

Přestože je Odra v horní části svého toku nesplavná, je vládkyní této oblasti. Vrtošivá povaha, která ji každý rok nutí opustit řečiště a mírně změnit svůj tok, tak trochu kazí její pověst líně tekoucí řeky, ale zato ji milují ptáci a drobní vodní živočichové.

Stále živá postupná tvorba tůní a mrtvých ramen v říční nivě Odry je svým rozsahem v České republice ojedinělá, a meandrující tok se svými břehovými porosty představuje jednu z mála řek, která plní všechny krajinářské a ekologické funkce. Okolí Odry se vzácnými lužními lesy, mokřady a tůněmi je protkáno řadou turistických tras, na nichž čekají na pozorné návštěvníky další zajímavosti. Ve Vražném-Hynčicích máte možnost navštívit rodný dům J. G. Mendela, světově uznávaného zakladatele genetiky, a  návštěvnické centrum venkovského regionu Moravského Kravařska. V zámku ve Studénce sídlí Vagonářské muzeum, vyhledávané příznivci techniky. Z mnoha míst se rovněž otvírají zajímavé výhledy – třeba z rozhledny na kopci v Bílově.

 • Bartošovice – někdejší tvrz, upravená koncem 19. století na zámek. Stylové interiéry, sídlo Regionu Poodří a hotel. Zámecký park s naučnou zámeckou stezkou, stanice pro záchranu volně žijících živočichů.
 • Bernartice – lesní mlýn, technická památka s úplným mlýnským zařízením včetně vodního kola. 
 • Poodří – jedna z nejmladších chráněných krajinných oblastí České republiky (1991). Řeka Odra si v Poodří zachovává svůj přirozený charakter nivní řeky s mnohačetným volnými meandry, tůněmi a slepými rameny.
 • Rybniční soustava – Poodří je kraj rybnikářů; 57 rybníků s celkovou výměrou 694 hektarů, mnoho soustav je středověkého původu. Chov ryb, ornitologické lokality k odpočinku během jarního a podzimního tahu, hnízdiště. Technická památka, 23 km dlouhá Oderská strouha Mlýnka.
 • Kotvice – naučná stezka a přírodní rezervace s rybníky Nový a Kotvice a bývalou oborou zámku v Nové Horce. Oáza pro četné druhy vodního ptactva.
 • Fulnek – působiště J. A. Komenského. Dominantou města jsou rozsáhlý renesanční zámek a barokní klášter kapucínů na návrších nad městem.
 • Stříbrné jezírko u Fulneku – bývalý galenitový důl na Pohořském kopci nedaleko Jestřábí, od poloviny 17. století opuštěný a postupně zatopený. Unikátní jezírko bohaté na vodní a bahenní rostlinstvo a četné druhy obojživelníků.
 • Studénka – město s tradiční výrobou železničních vagonů, v barokním zámku Vagonářské muzeum s expozicí historie kolejové dopravy a rozvoje železniční sítě České republiky. Funkční modelová dráha rozměru H0 (měřítko 1:87) se dvěma okruhy kolejiště.
 • Příbor – jedno z nejstarších měst severovýchodní Moravy. Na náměstí původní renesanční domy s podloubími, v piaristické koleji stálá expozice věnovaná zdejšímu rodákovi, zakladateli psychoanalýzy S. Freudovi.
 • Muzeum Sigmunda Freuda – se nachází v Příboře, ve dvoukřídlovém jednopatrovém domě, kde se dne 6. května 1856 světoznámý psychiatr a zakladatel psychoanalýzy narodil. Součástí muzea je expozice „Sigmund Freud – člověk“, která je svým pojetím ojedinělá.
 • Zámek Kunín – barokní zámek, na přelomu 18. a 19. století sídlo jednoho z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy; navštěvoval jej i pozdější český historik František Palacký. Nyní sídlo muzea. Prohlídka zahrnuje i návštěvu zámecké půdy s unikátním barokním komínovým systémem.
 • Skála Panny Marie –  poutní místo nedaleko města Odry. Ve skalní sluji, ze které vyvěrá pramen pitné vody, kamenný oltář s plastikou Panny Marie. K místu se váže pověst o Panně Marii, která zde v dobách třicetileté války údajně zachránila švédského vojáka před smrtí žízní.
 • Maxišachy v Bílovci – do plochy historického Slezského náměstí v Bílovci byla při rekonstrukci v roce 2001 vyskládána obří šachovnice o rozměrech 8x8 m, která je největší kamennou šachovnicí v České republice. Šachová hra s obřími figurkami je vítanou zábavou pro občany i návštěvníky města.
 • Rodný dům J. G. Mendela ve Vražném-Hynčicích – dne 20. července 1822 se ve Vražném-Hynčicích v domě čp. 69 narodil Johann Gregor Mendel, zakladatel vědního oboru genetiky. V rekonstruované zemědělské usedlosti se nachází návštěvnické centrum a muzeum s expozicí o životě a díle tohoto významného myslitele.
 • Odry – městská památková zóna, zahrnuje náměstí s renesančními měšťanskými domy, sochu Nanebevzetí Panny Marie z roku 1785 a nádhernou neoklasicisní kašnu z roku 1897, která je dílem místního rodáka a významného vídeňského sochaře Emila Zimmermana.
 • HEIpark Tošovice – sportovní areál nabízí návštěvníkům v zimním období tři kotvové vleky, dva dětské lanové vleky, snowtubing a snowboard-park, vše s možností umělého zasněžování a pravidelnou úpravou sjezdovky. Celoročně je možno využít bobovou dráhu.

   

  Zámek Stará Ves nad Ondřejnicí

  1 Zámek Stará Ves nad Ondřejnicí

  Byl reprezentativním sídlem venkovské šlechty, vystavěným rodem Syrakovských v renesančním stylu ve 2. pol. 16. století zřejmě na místě původní tvrze. Svou slohovou čistotou i výjimečnou výzdobou se řadí k významným památkám Moravy a Slezska. Arkádové nádvoří je využíváno pro koncerty. Zámek slouží potřebám obce.

  Zámek Fulnek

  2 Zámek Fulnek

  Zdaleka viditelnou a z nejvýznamnější dominantou města je zámek stojící na vysokém ostrohu. Byl zbudován na místě bývalého gotického hradu ze 13. století a svou konečnou podobu dostal až počátkem 19. století. Areál tvoří dva objekty - Horní zámek a mladší, tzv. Dolní zámek. Zámek, který je v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti, v současně době čeká na rekonstrukci.

  Zámek Bartošovice

  3 Zámek Bartošovice

  Dominantou obce Bartošovice je zámek, který byl v 17. století přestavěn na dvoupatrovou čtvercovou budovu s arkádovým nádvořím. V interiéru je množství dochovaných prvků z 19. století - balustrádové zábradlí, dřevěné kazetové obklady, kazetové dveře. Krásou a zachovalostí vyniká knihovna s mramorovým krbem. V současné době slouží zámek jako ubytovací zařízení a sídlo IC, k dispozici jsou reprezentativní prostory pro pořádání společenských akcí. Příjemnou procházku umožňuje zámecký park.

  Zámek Studénka

  4 Zámek Studénka

  K chráněným kulturním památkám ve Studénce patří budovy starého a nového zámku. Renesanční, tzv. Starý zámek, vznikl přestavbou gotické tvrze z počátku 15. století. V sousedství byl v pol. 18. století vybudován barokní, tzv. Nový zámek. Obě stavby byly později pseudogoticky upraveny

  Zámek Kunín

  5 Zámek Kunín

  Zámek Kunín náleží k nejcennějším barokním zámkům celé Moravy. Původně na jeho místě stála renesanční tvrz přestavěná na barokní zámek Harrachů podle projektu J. L. Hildebrandta. Největšího rozkvětu dosáhl na přelomu 18. a 19. století za hraběnky Marie Walburgy Harrachové, která zde vybudovala jeden z nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší střední Evropy. Jeho nejznámějším žákem byl pozdější Otec národa a velký český historik František Palacký.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář